Skupno operativno vodenje in ukrepanje sil zaščite in reševanja ob nesrečah zaradi podnebnih sprememb in drugih nesrečah na čezmejnem območju v dolini reke Kolpe
Ime projekta: Skupno operativno vodenje in ukrepanje sil zaščite in reševanja ob nesrečah zaradi podnebnih sprememb in drugih nesrečah na čezmejnem območju v dolini reke Kolpe
Akronim: HITRO 2
Program: Interreg Slovenija–Hrvaška 2021–2027
Projekt HITRO 2 se bo izvajal od 1. 3. 2024 do 31. 8. 2026
Partnerji:
Vodilni partner: Gasilska zveza Črnomelj
Projektni partnerji: Občina Črnomelj, Grad Vrbovsko, Vatrogasna zajednica Grada Vrbovsko
Projekt se sofinancira s sredstvi Evropskega sklada za regionalni razvoj v višini 80%.
Skupna vrednost projekta: 1.179.994,80 EUR
Sredstva pridobljena s strani ESRR: 943.995,84 EUR
Lastna sredstva partnerjev v projektu: 235.998,96 EUR
Skupni izziv programskega področja, ki ga s čezmejnim sodelovanjem v našem projektu rešujemo, je občutljivost programskega območja na podnebne spremembe povezane s staranjem prebivalstva v obmejnem območju ob reki Kolpi. Naraščanje števila nesreč zaradi podnebnih sprememb, povezanih z neugodnimi demografskimi kazalci na čezmejnem območju, negativno vpliva na sposobnost sistema zaščite in reševanja, ki temelji predvsem na prostovoljstvu. Staranje prebivalstva in izseljevanje mladih iz partnerskega območja kritično zmanjšuje število tistega dela prebivalstva, ki je ključno, da je sistem zaščite in reševanja učinkovit in da sploh deluje.
Splošni cilj tega projekta je vzpostaviti učinkovit sistem zaščite in reševanja za ravnanje v primeru nesreč zaradi podnebnih sprememb in drugih nesreč na čezmejnem območju Občine Črnomelj in Grada Vrbovsko za hitro in učinkovito ukrepanje za pomoč in oskrbo ogroženega prebivalstva in zaščito premoženja ter opolnomočenje lokalnega prebivalstva za pravilno ukrepanje ob nesreči.
S projektom načrtujemo nadgraditi rezultate projekta HITRO, to je povečati število usposobljenih oseb z ustanovitvijo Skupne čezmejne operativne enote zaščite in reševanja - HITRO 2, razširiti območje ukrepanja v primeru nesreč tudi na Grad Vrbovsko ter na ostale vrste nesreč, poleg potresa in poplave. Glede na trenutno stanje želimo tekom projekta izboljšati učinke ukrepanja v primeru nesreč z vzpostavitvijo skupnega vodenja velikih intervencij na čezmejnem območju ter opolnomočiti poveljniški kader, kateri bo tehnično in ustrezno strokovno usposobljen za vodenje intervencij, ki trajajo daljše časovno obdobje.
V okviru projekta bomo izvedli pilotne ukrepe – testiranje uporabnosti tehnologije virtualne resničnosti na čezmejnem območju. Virtualno usposabljanje za gašenje požarov je popolnoma usklajeno z načeli Evropskega zelenega dogovora in Akcijskim načrtom EU: "K ničelnemu onesnaževanju zraka, vode in tal". Nove prakse ozaveščanja prebivalstva bomo izvajali v popolnoma varnem okolju za udeležence na okolju prijazen način (brez emisij CO2). Sistemsko ozaveščanje prebivalstva s pomočjo virtualne resničnosti bo prvo takšne vrste na programskem območju. Z uporabo opreme tehnologije virtualne resničnosti za predstavitev gasilske dejavnosti otrokom in mladini, jih bomo pritegnili k sodelovanju v prostovoljnih gasilskih društvih in jih družbeno aktivirali.
Več o projektu lahko preberete na uradni strani projekta na tej povezavi.